A kékre főtt pisztrángtól már csak egy lépés a leves. Egy lépés, de ez sokak szemében elég nagy, edzett halászlevezőket is zavarba lehet hozni vele. Mintha a pisztráng valami szent állat lenne, és a szent állatnak szarvasgomba kell a gyomrába, mandula a bőrére. Nem feltétlenül.
A bolti pisztrángoknak van egy nagy baja (kettő, a másik, hogy tenyésztettek), a méretük, nem serpenyőkompatibilisek. A halat én is jobban szeretem sütve, kivéve halászlé, harcsapörkölt, meg amikor nyers, így ezt a szálat akár hagyhatjuk, de a pisztrángok mindenképpen túl nagyok. Kilóg a fejük, farkuk, így nem lehet ropogós uszonyokat, puha hátú csipszre sülő halpofát készíteni, ezért fordultam a főtt megoldások felé. Sült pisztrángot meg eszek Dunabogdányban, Ferinél.
A pisztráng tömör húsa szerencsére jól bírja a főzést, nagy öröm, de ez még így elég ingerszegény étel lesz, még felborul az asztal a végén, vagy van itt akkora oroszlán aki a vízben főtt halat simán, következmények nélkül feladja?
Elkezdtem tanulmányozni a témát, hogy a főtt halból hogyan lesz szalonképes vacsora. Szték, sült oldalas, vagy lucskos fartő sose lesz belőle, de szalonképesnek kell lennie.
A pisztráng mérete nem egy újkeletű probléma, megfőzésének kiterjedt, térben és időben nagy távolságokat lefedő irodalma van. A szivárványos dögei nem fértek bele se Magyar Elek, se Zilahy Ágnes, se Guadalupe Hernandez vasserpenyőjébe, így a pisztráng és egyéb halak főtt és hideg elkészítésének tucatnyi receptjét lehet tőlük lekérni. A képen látható étel egy mexikói leves magyar viszonyokra írt változata, zárójelben az eredeti alapanyagok szerepelnek.
- fejenként egy pisztráng
- kis fej vöröshagyma
- egy gerezd fokhagyma
- két csokor petrezselyem (friss koriander)
- egy szárított erőspaprika (1 chile guajillo felszeletelve)
- só, bors, vaj, ecet, citrom
A vajon aranybarnára pirítom az apróra vágott hagymákat, ezen átsütöm a háromba vágott halat. Felöntöm annyi vízzel, hogy ellepje, sózom, borsozom, hozzáadom az egyik csokor fűszert, a paprikát, és egy evőkanál 10%-os ecetet. 30 perc alatt, közepes lángon készre főzöm, tálaláskor megszórom apróra vágott, friss fűszernövénnyel, és meglocsolom citromlével.
A borban főtt pisztráng már egy következő lépcsőfok, rizlinggel, vagy még inkább tokajival érdemes próbálkozni.
- fejenként egy pisztráng
- egy palack fűszeres, karakteres fehérbor, akár édes is, de mindenképpen jó minőségű
- 2 babérlevél
- egy csipet szerecsendió
- egy evőkanál vaj
A bort a fűszerekkel, vajjal egy órát forralom, úgy a felére, belehelyezem a fél órára lesózott, majd letörölgetett halat, és gyöngyözve főzöm negyed órát. Tálaláskor a leszűrt borból készített mártással tálalom. (egy evőkanál vajon nagyon finomra vágott hagymát és fokhagymát pirítok, felöntöm a halakról leszűrt borral, sűrűre forralom, sózom, borsozom)
És igen, ezek nem túl hízlaló ételek, kivéve a halmajonézt, az durva, cserébe alig van már köze a főtt halhoz.
- fejenként egy pisztráng, de készülhet bármilyen édesvízi ragadozó -csuka, harcsa, fogas- finom, fehér húsából
- egy répa
- egy fehérrépa
- egy csokor petrezselyem
- fél fej vöröshagyma
- egy gerezd fokhagyma
- fűszercsokor(egy babérlevél, egy szál kakukkfű, és zsálya)
- majonéz
A halakat a zöldségelt lében negyed óra alatt megfőzöm, megtisztítom és darabokban egy tálra helyezem. Leöntöm házilag készült majonézzel, amit apróra vágott szardellával és kapribogyóval dúsítottam.
Hogyan főzik a halat? Halászlé nem ér.
Utolsó kommentek